W ciągu ostatnich tygodni w Egipcie, co najmniej cztery młode koptyjskie chrześcijanki i jedna zamężna kobieta zostały porwane ze swoich domów.

Brakuje dokładnych danych liczbowych, ale organizacja Coptic Solidarity informuje, że zgłoszono zaginięcie setek koptyjskich chrześcijańskich dziewcząt i kobiet.

Ostatni przypadek dotyczy zamężnej chrześcijanki, matki trzech córek. 39-letnia Ranya Abd al-Masih, z północnego Kairu, zaginęła 22 kwietnia. Kilka dni później pojawił się film, w którym poinformowała, że przeszła na islam i nie chce mieć kontaktu z rodziną. Jej rodzina i społeczność kościelna nie wierzą, że nawróciła się z wolnej woli. Uważają, że została uprowadzona i zmuszona do tej decyzji. Reakcja władz, jak mówią, była zniechęcająca.

Zniknięcia koptyjskich dziewcząt i kobiet w Egipcie jest powtarzającym się zjawiskiem. Mężczyzna, który twierdził, że należy do grupy zajmującej się porwaniami, powiedział World Watch Monitor (WWM), że za każdą porwaną dziewczynę płacono islamskiej grupie, z którą był związany. Część z tych pieniędzy była przeznaczana na łapówki dla policji.

Porywacze wywierają na porwane kobiety presję i przemocą zmuszają do konwersji na Islam. Po osiągnięciu przez nieletnie pełnoletności, wtajemniczony w ten proceder przedstawiciel władz islamskich przychodzi, by dokonać oficjalnej konwersji, wydać stosowne zaświadczenie i zmienić wpis religii w dowodzie tożsamości

Ciągły strach przed uprowadzeniem zbiera psychologiczne żniwo, szczególnie na obszarach wiejskich. Kobiety na tych terenach boją się same wyjść z domu i potrzebują towarzystwa męskiego krewnego, aby je ochraniał. Istnieją również doniesienia, że chrześcijańskie dziewczęta są wabione do małżeństwa: są to często dziewczęta niepełnoletnie i pochodzą z ubogich rodzin”. Tradycyjne praktyki nie pomagają w tym względzie: Wczesne małżeństwo jest częścią normy w wiejskich i tradycyjnych społecznościach. Prosimy pamiętajcie w swoich modlitwach o chrześcijanach z Egiptu.

Źródło: Open Doors Polska


Sudan Południowy: brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. Dzieci są zagrożone śmiercią z głoduDługotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: