Dzieci wykorzystywane na plantacjach herbaty i seks-turystyce

Melani Manel Perera
Chłopcy porzucają szkołę w poszukiwaniu łatwego zarobku w najbardziej dochodowych sektorach kraju. Mimo że samorząd podniósł minimalny wiek produkcyjny do 16 lat, potrzebne są dalsze inwestycje w edukację.

Dwie główne branże Sri Lanki, herbata i turystyka, nadal zatrudniają nieletnich do swojej działalności. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w 2016 r. na Sri Lance pracowało 103 704 dzieci: zaledwie dekadę wcześniej liczba ta wynosiła około pół miliona. Dziś 39 007 dzieci jest więzionych w niebezpiecznych formach wyzysku. 

Pomimo spadku w ostatnich latach, młodzi Sri Lanki nadal porzucają studia z powodu ubóstwa, w jakim żyją ich rodziny, i dążą do zarobków w najbardziej dochodowych sektorach kraju.

Tak dzieje się na przykład z dziećmi w społecznościach rybackich. Herman Kumara, koordynator Krajowego Ruchu Solidarności Rybackiej, wyjaśnia, że ​​młodzi ludzie od najmłodszych lat angażują się w działalność rodzinną z powodu słabego dostępu do placówek edukacyjnych. Problem, który dotyka głównie dziewczynki.

Anthony Jesudasan, prezes organizacji Voice of Plantation, powiedział AsiaNews, że dzieci nie tylko pracują na plantacjach herbaty (na przykład w Matara i Galle), ale stąd też są zabierane i „zabierane do sklepów w Colombo, Mount Lavinia. i Beruwela. , gdzie są wykorzystywani jako pracownicy domowi za bardzo niską płacę.

Jeszcze bardziej dramatyczna sytuacja dotyczy turystyki seksualnej. Zagraniczni turyści udają się na wybrzeża kraju w poszukiwaniu płatnego seksu; jednak wiele dzieci jest zwabionych podczas lokalnych festiwali i miejsc kultu religijnego: na przykład w Kataragamie, słynnym miejscu pielgrzymek, oraz w Anuradhapurze.

W ubiegłym roku rząd Sri Lanki podniósł minimalny wiek produkcyjny z 14 do 16 lat. 12 czerwca z okazji Światowego Dnia Przeciw Pracy Dzieci dyrektor generalny MOP Guy Ryder podkreślił potrzebę dalszego inwestowania w rozwój obszarów wiejskich i godne warunki pracy. 

Według raportu MOP-Unicef, liczba dzieci uwięzionych w wyzysku w pracy wynosi 160 milionów, co stanowi wzrost o 8,4 miliona w ciągu ostatnich czterech lat. Największy wzrost odnotowano w przedziale od 5 do 11 lat. Po raz pierwszy od 20 lat pozytywny trend, który w latach 2000-2016 odnotował spadek liczby nieletnich o 94 miliony, został odwrócony.

Raport wskazuje, że kolejne dziewięć milionów dzieci na całym świecie jest zagrożonych poddaniem się pod jarzmo wyzysku w wyniku obostrzeń. Według innych szacunków liczba ta może wzrosnąć do 46 milionów w przypadku braku odpowiedniego dostępu do systemu zabezpieczenia społecznego.

źródło: Colombo (AsiaNews)


Najpotrzebniejsza jest specjalistyczna, wysokoenergetyczna żywność, aby ratować dzieci w Sudanie Południowym

Dzieci z Somalii każdego dnia przechodzą niewyobrażalne piekło. Umierają z głodu, pragnienia i wycieńczenia. W ich kraju brakuje podstawowych lekarstw, więc zosłabiają je dodatkowo wszelkie choroby.

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami ponieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Ghazi Ali bin Ali z powodu niedożywienia trafił do szpitala. Klęska głodu to pochodna wojny domowej w Jemenie. Taiz, październik 2018 r. (AHMAD AL-BASHA / AFP / EAST NEWS)

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Rekordowo wysoka liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Przez konflikt zbrojny, powodzie i skutki pandemii w tym najmłodszym państwie Afryki 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Tponad połowa ludności!  

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.  

Fala niszczyła wszystko na swojej drodzezmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód. 

MAPA GŁODU

Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: