On Monday, Ashfaq Masih was sentenced to death in Pakistan for blasphemy – accused of saying that Jesus Christ is the only true prophet. His family members are very upset and plan to lodge an appeal https://t.co/BJJCFk1GSB pic.twitter.com/j2fxkGvCDd
— Church in Chains (@ChurchinChains) July 7, 2022
Ashfaq Masih został skazany na śmierć za bluźnierstwo. W 2017 roku Ashfaq (34) został oskarżony o bluźnierstwo za stwierdzenie, że Jezus Chrystus jest jedynym prawdziwym prorokiem. Od tego czasu przebywa w więzieniu i – jak to często bywa w sprawach o bluźnierstwo w Pakistanie – jego rozprawy sądowe były wielokrotnie odwoływane, z wyjątkiem jednej rozprawy w marcu 2022 r. Ostatecznie 4 lipca został skazany na śmierć przez powieszenie.
Członkowie rodziny Ashfaqa są bardzo zdenerwowani, zwłaszcza jego starszy brat Mehmood, i planują złożyć apelację. Mehmood opisał, jak rano 4 lipca sędzia Khalid Wazir ogłosił wyrok i przekazał jego kopię Ashfaqowi. Powiedział:
„ Nagły wyrok mnie zaskoczył i nie wiedziałem, co robić. Ledwo się zebrałem, wyszedłem z sali i zacząłem płakać, bo to był dla mnie koniec świata. Pobiegłem do domu i poinformowałem rodzinę. Moja żona i dzieci też zaczęły płakać. Gdy rozeszła się wiadomość, moi krewni zaczęli nas odwiedzać, aby nas pocieszyć, ale nie było to dla mnie łatwe, ponieważ Ashfaq jest moim jedynym bratem i bardzo go kocham ”.
„Jestem niewinny”
Wyrok przeciwko Ashfaqowi rejestruje jego zeznania do zarzutu, w którym stwierdza: „ Jestem niewinny, sprawa przeciwko mnie jest całkiem bezpodstawna, fałszywa, niepoważna i stworzona przeciwko mnie by tylko zniszczyć mój sklep, który prowadziłem jako mechanik rowerowy i motocyklowy. Mój sklep działał dobrze i byłem bardzo zadowolona. Muhammad Naveed jest również mechanikiem motocyklowym. Był zazdrosny, bo mój biznes szedł lepiej. Muhammad Naveed walczył już ze mną 5 czerwca 2017 roku i groził mi straszliwymi konsekwencjami.
Zgodnie z sekcją 295-C pakistańskiego kodeksu karnego za zniesławienie imienia proroka islamu Mahometa grozi kara śmierci.
Masih zaprzeczył, że złamał jakiekolwiek prawo.
„Nie wypowiedziałem żadnego obraźliwego słowa przeciwko Prorokowi Mahometowi ani nie mogę o tym myśleć. Szanuję Proroka Mahometa sercem i duszą” – powiedział.
Starszy brat Ashfaqa, Mehmood, powiedział CLAAS, że w poniedziałek nie było żadnego postępowania, ale sędzia sesyjny wręczył mu kopię wyroku.
Po ogłoszeniu wyroku sędzia powiedział Masihowi, że może odwołać się od wyroku skazującego. Według CLAAS został odesłany z powrotem do więzienia w Lahore.
źródła: Christian Post/Churchinchains
Sudan Południowy przeżywa „najgorszy kryzys głodowy w historii”
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!
Jak wygląda dzień bez chleba?
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.
Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.
