Muzułmańscy pasterze Fulani  zabili pastora kościoła, 5-letniego chłopca i ośmiu innych chrześcijan w atakach w północno-środkowej Nigerii, podają źródła.

Chłopiec i wielebny Shamah Kuyet Ishaya z Evangelical Church Winning All (ECWA) w Zikpak zostali zabici w atakach na przeważnie chrześcijańskie obszary w Kafanchan, Jema’a County, w południowym stanie Kaduna , między 20:00 a północą, źródła powiedziany.

Napastnicy zranili 11 innych nigeryjskich chrześcijan i spalili co najmniej trzy domy.

Mieszkańcy obszaru poinformowali Morning Star News SMS-em o zabitych i rannych, mówiąc, że ofiary należały do ​​kościołów ECWA, baptystów, anglikanów i katolików.

Ataki, do których doszło w trakcie 24-godzinnej godziny policyjnej ze względu na załamanie się systemu bezpieczeństwa na tym terenie, były ostatnimi z fali niekontrolowanych ataków na wspólnoty chrześcijańskie w stanie Kaduna w tym roku.

Pasterze zaatakowali obszary satelitarne Kafanchan Zikpak, Maigizoh, Ungwan Masara i obszar College of Education w Kafanchan.

Pastor Ishaya był absolwentem Seminarium Teologicznego ECWA w Igbaja w stanie Kwara, a jego śmierć potwierdził w oświadczeniu prasowym rektor seminarium John Olu Adetoyese.

„Pastor Shamah, wśród wielu innych, został makabrycznie zamordowany przez pasterzy Fulani w nocnym ataku wczoraj, 24 lipca”, powiedział ks. Adetoyese.

„Niech Pan obdarzy rodzinę męstwem, niech będzie z chrześcijanami w południowej Kadunie. Twoja podróż była tak krótka, ale spełniona, pastorze Shamah Kuyet ”.

Wiadomości tekstowe od mieszkańców do Morning Star News podczas ataku i następnego dnia wskazywały na terror wyrządzony społecznościom.

„ Chrześcijanie giną jak kury ; rzeź dzieci; kobiety są gwałcone i molestowane. Południowa Kaduna krwawi, a rząd milczy; potrzebujemy pomocy! ”, zgłosił mieszkaniec okolicy.

Inny mieszkaniec rejonu powiedział w swojej wiadomości: „Zabijanie ma miejsce w wiosce mojego ojca, Zikpak, Kafanchan i mój tata zaginął, w tym inni mieszkańcy wioski; i domy się palą, ale nie ma pomocy ”.

Morning Star News otrzymało dziesiątki takich wiadomości od chrześcijan z okolicy.

Dzień przed atakami przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN) stanu Kaduna, pastor Joseph Hayab, potępił wcześniejsze ataki w oświadczeniu prasowym.

„Stanowisko CAN jest takie, że zabójstwa niewinnych istnień , okaleczenia i niszczenie mienia w całym kraju, zwłaszcza nowe ataki w południowej części stanu Kaduna, osiągnęły nadzwyczajne rozmiary i są przedmiotem poważnego zaniepokojenia; dlatego wymagają, aby rząd federalny przyjął proaktywne podejście, zamiast opowiadać się po jednej ze stron ”, powiedział pastor Hayab.

I dodał: „Oprócz stopnia niekończącego się niszczenia życia i mienia oraz współdziałania rządu, CAN pragnie jednoznacznie stwierdzić, że rząd nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać niekończące się ataki , ani nie zademonstrował zagwarantowania kroków w celu aresztowania agresorów” .

Przewodniczący Konferencji Baptystów Południowej Kaduny, ks. Donald Arak, również wyraził zaniepokojenie w oświadczeniu prasowym.

„Jesteśmy przerażeni, że rząd nie robi nic, aby potępić te ataki na chrześcijan, ani też dać chrześcijanom nadziei, że pracują nad zakończeniem tych nieustannych ataków w stanie Kaduna” – powiedział pastor Arak.

Powiedział Morning Star News , że „Z naszej strony będziemy nadal modlić się o interwencję Boga, aby położyć kres atakom na chrześcijan w stanie Kaduna”.

źródło: evangelicalfocus.com


To najgorszy czas dla Sudańczyków-75 proc. dzieci jest zagrożonych śmiercią z głodu

(AP Photo / Farah Abdi Warsameh)

 

Droga do niepodległości najmłodszego państwa świata była ciężka i krwawa, lecz po jej uzyskaniu życie mieszkańców Sudanu Południowego nie okazało się prostsze. Po dwóch latach wybuchła wojna domowa, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Zawarty niespełna 2 lata temu rozejm nie przyniósł pokoju, nadal trwają walki na tle politycznym i etnicznym, na skutek których najbardziej cierpi ludność cywilna. Ludzie tracą nadzieję na normalne życie w swoim kraju. Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.


Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie kryzysu epidemicznego może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża również mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

PAP/EPA/ERIC FEFERBERG

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.

źródło: pah.org.pl, UNICEF ,misyjne.pl


Darowizna

FUNDACJA “FILEO”
KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

2 komentarze do “Chrześcijanie giną jak kury ; rzeź dzieci; kobiety są molestowane i gwałcone. Południowa Kaduna krwawi

 • 31 lipca 2020 o 15:09
  Permalink

  Boże, chroń niewinnie prześladowanych chrześcijan. Panie natchmij i nawróc mordercow. Przywódcy, Papieżu Franciszku, Prezydencie Trumpie, uczyncie coś, błagam!!!

  Odpowiedz
 • 15 września 2020 o 13:19
  Permalink

  Tak jest skonstruowany ten świat , a czasów inkwizycji już nikt nie chce pamiętać. Karma wraca dla wszystkich przedstawicieli KK za wieloletni czas indoktrynacji. To że jedna agresywna wiara spotyka się z drugą to jest normalne. Forma pozostaje ta sama. Miłość mamy w sercach, nie potrzebujemy facetów w spódnicach, żeby nam podpowiadali jak żyć i czego powinniśmy się bać.

  Odpowiedz

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: