CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O WYKORZYSTANIU SEKSUALNYM DZIECI?
Jak wynika z policyjnych statystyk, wykorzystanie seksualne dzieci wcale nie jest problemem marginalnym. Ofiarą przemocy seksualnej może zostać każde dziecko, a sprawca może niczym szczególnym nie wyróżniać się z otoczenia.
Warto wiedzieć, że sprawcami wykorzystywania seksualnego dzieci mogą być zarówno : osoby obce, które dziecko widzi pierwszy raz, osoby znane dziecku i/lub rodzicom z widzenia osoby dobrze znane dzieciom: przyjaciele rodziny, osoby z sąsiedztwa, opiekunowie, krewni.
Dzieci stają się ofiarami przestępstw seksualnych w wyniku przemocy fizycznej lub psychicznej. Sprawca może użyć siły fizycznej ale może również zmanipulować dziecko wywołując obawy o innych członków rodziny (,,mamie się coś stało- musisz ze mną iść“), albo zaciekawić czymś dziecko („chodź, mam ślicznego pieska w samochodzie“), prosić o pomoc ( „czy możesz mi pokazać jak dojść do przystanku autobusowego?“), dać mu prezent („proszę – ta zabawka jest dla ciebie, a w domu mam jeszcze dużo innych“). Czasem taka manipulacja trwa dłużej, sprawca nie zdradzając swoich zamiarów próbuje najpierw zostać przyjacielem dziecka, zbudować z nim więź okazując zrozumienie, wyróżniając je i chwaląc.
Dzieci są z natury ufne, w procesie wychowania uczone są „słuchania dorosłych“. Osoby, które chcą je skrzywdzić, wiedzą o tym, a ponadto doskonale rozpoznają potrzeby dzieci. Stosują manipulację. To sprawia, że dziecku trudno uznać ich zachowanie za zagrożenie. A nawet jeśli dorosły przekracza jakieś granice i dzieci czują się niekomfortowo, nie wiedzą, co mogłyby zrobić, nie wiedzą, jak się bronić, a często nawet nie uświadamiają sobie, że sprawca robi coś złego.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ? SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE
Zwróć uwagę, gdy Twoje dziecko:
- nie chce zostawać sam na sam z kimś ze swojego otoczenia,
- nie chce chodzić na zajęcia dodatkowe lub odmawia wyjścia w konkretne miejsce,
- jest niespokojne, boi się jakiejś osoby dorosłej,
- boi się, że jemu lub jego bliskim stanie się coś złego,
- mówi o takich zachowaniach innych osób, które wskazują na możliwość wykorzystania seksualnego np. „wujek położył się ze mną do łóżka i przytulał, bo było mu zimno”,
- mówi, że ktoś kazał mu zachować tajemnicę, lub że ma tajemnicę.
Zwróć uwagę, gdy ktoś ZNAJOMY:
- zaczyna poświęcać dziecku wyjątkowo dużo czasu, nadmiernie się z nim zaprzyjaźnia,
- zaczyna zasypywać dziecko prezentami, zabawkami,
- poszukuje sytuacji, aby przebywać z dzieckiem sam na sam, zabiera je na wyjazdy, dba, by nikt im nie przeszkadzał,
- jest nadmiernie zainteresowany rozwojem psychoseksualnym konkretnego dziecka, opowiada o rozwijającym się ciele dziecka, komentuje np. że dziewczynce rosną piersi, uporczywie dotyka, całuje, obejmuje dziecko, pomimo, że nie życzy sobie ono takich czułości i mówi o tym,
- często wchodzi do łazienki akurat wtedy, kiedy przebywa w niej dziecko.
Zwróć uwagę, gdy ktoś OBCY:
- często, bez powodu, pojawia się w miejscach, gdzie dzieci gromadzą się lub przebywają bez opieki rodziców – place zabaw, wesołe miasteczka, duże centra handlowe, rejony szkół, przedszkoli,
- zagaduje dzieci, częstuje smakołykami,
- próbuje zaprzyjaźnić się z dzieckiem przez internet, albo tą drogą nakłania je do wysyłania mu zdjęć lub do prywatnego spotkania, zachęca do wyjścia z domu.
Sygnały, które mogą choć nie zawsze muszą (bo mogą mieć różne przyczyny!) wskazywać na wykorzystanie seksualne dziecka:
- krwawienia, okaleczenia, siniaki i zadrapania w okolicach narządów płciowych,
- dziwna wydzielina z narządów rodnych dziecka wskazująca na podrażnienia lub reakcję alergiczną czy chorobę okolic intymnych – wówczas konieczna jest konsultacja lekarska,
- ból okolic intymnych albo reagowanie dziecka, jakby je tam coś bolało, na przykład w czasie gry w piłkę zasłania narządy rodne (nigdy wcześniej tego nie robiło), odmawia jazdy na rowerze z powodu dyskomfortu siedzenia na siodełku – wówczas także konieczna jest konsultacja lekarska,
- bóle np. głowy czy brzucha o niejasnym podłożu medycznym,
- unikanie kontaktu fizycznego – przytulania, głaskania,
- masturbacja w miejscach publicznych,
- zachęcanie innych (dzieci lub dorosłych) do dotykania narządów płciowych,
- dotykanie narządów rodnych zwierząt i stymulowanie ich,
- próby dotykania narządów rodnych dzieci lub dorosłych, mimo sprzeciwu z ich strony,
- rysowanie obrazków, na których jest akt seksualny lub narządy płciowe,
- nagłe i bardzo intensywne odgrywanie aktu płciowego w zabawie, zwłaszcza ze starszymi dziećmi
- opowiadanie o nowym starszym przyjacielu i tajemnicach, jakie z nim ma,
- problemy z zasypianiem, koszmary senne, moczenie nocne,
- zaburzenia odżywiania – wstręt do jedzenia, utrata apetytu lub nadmierny apetyt,
- nagła zmiana w zachowaniu – dziecko dotąd spokojne staje się nadmiernie aktywne lub dziecko aktywne staje się osowiałe,
- problemy z nauką.
Reaguj !!!
Jeśli masz podejrzenia, że dziecko poniżej 15 roku życia padło ofiarą wykorzystywania seksualnego,
zareaguj!
Zawiadom Policję, Prokuraturę lub Sąd.
Możesz skontaktować się osobiście, zadzwonić czy wysłać e-mail.
Możesz też zrobić to anonimowo.
Źródło: Moje Bezpieczne Dziecko – Poradnik (pobierz pdf)
Śmierć głodowa dzieci w Sudanie Południowym! Nowy raport ONZ!
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

Organizacja Narodów Zjednoczonych w opublikowanym w listopadzie 2022 r. raporcie ostrzega, że blisko 8 milionów ludzi w Sudanie Południowym – dwie trzecie populacji tego kraju – w 2023 roku będzie zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i głodem. W raporcie zwrócono uwagę, że:
„bez humanitarnej pomocy żywnościowej kolejne miliony znajdą się w coraz tragiczniejszej sytuacji i nie będą w stanie zapewnić najbardziej podstawowej żywności swoim rodzinom”.
Jak wygląda dzień bez chleba?
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 8 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.

Kryzys humanitarny w Sudanie Południowym
Według raportu 7,76 miliona ludzi będzie zagrożonych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w okresie od kwietnia do lipca 2023 roku, a 1,4 miliona dzieci będzie cierpieć z powodu niedożywienia.
Za taki stan rzeczy raport obwinia konflikty wewnętrzne, złe warunki makroekonomiczne, ekstremalne zjawiska pogodowe i rosnące koszty żywności i paliwa, a także spadek finansowania programów humanitarnych.
ONZ apeluje o udzielenie pomocy Sudanowi Południowemu
Podkreśliła, że „bez humanitarnej pomocy żywnościowej kolejne miliony znajdą się w coraz tragiczniejszej sytuacji i nie będą w stanie zapewnić najbardziej podstawowej żywności swoim rodzinom”.
„Jeśli naprawdę uda nam się osiągnąć pokój w całym kraju, w tym na obszarach, które są obecnie w stanie napięcia, (…) będziemy w połowie drogi do rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem żywnościowym, więc budowanie pokoju jest najważniejsze” – stwierdziła minister rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Sudanu Południowego, Josephine Lagu.
Jak możesz pomóc
Rodziny w Sudanie Południowym desperacko potrzebują jedzenia. Jeśli dzisiaj nie zaczniemy działać, może być za późno.
NUMER KONTA

Klasyfikacja bezpieczeństwa żywnościowego Sudanu Południowego
(kwiecień 2022 – wrzesień 2022 oraz październik 2022 – styczeń 2023)
- Przewiduje się, że w 2022 r. odsetek ludności Sudanu Południowego stojącego w obliczu zagrożenia głodem (faza IPC 4) lub z gorszymi wynikami osiągnie rekordowy poziom [1]. Spodziewamy się, że 7-8 milionów ludzi w całym kraju doświadczy luk w spożyciu żywności, w tym 2,5-3,0 milionów osób (20-25% populacji), które borykają się z dużymi lub ekstremalnymi lukami w spożyciu żywności zgodnymi z sytuacjami kryzysowymi (faza IPC 4) lub gorszymi. Konflikty i brak bezpieczeństwa na szczeblu niższym niż krajowy, trzy kolejne lata katastrofalnych powodzi oraz wyzwania makroekonomiczne stopniowo ograniczały zdolność gospodarstw domowych do produkcji lub zakupu żywności i radzenia sobie z nawracającymi wstrząsami. W rezultacie nasilenie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego pogorszyło się w porównaniu z poprzednimi latami.
- Zdolność humanitarystów do łagodzenia dotkliwego braku bezpieczeństwa żywnościowego w Sudanie Południowym jest coraz bardziej ograniczana przez ograniczone fundusze od darczyńców oraz rosnące koszty pozyskiwania, transportu i dostarczania artykułów żywnościowych. Z konieczności oczekuje się, że WFP i partnerzy będą traktować priorytetowo dystrybucję pomocy żywnościowej do obszarów najbardziej zagrożonych brakiem żywności, w tym między innymi do ośmiu hrabstw z gospodarstwami domowymi w obecnej katastrofie (faza 5 IPC) . Jednak powoduje to, że 3 na 4 gospodarstwa domowe mają poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego, aby zmierzyć się z głodem i ostrym niedożywieniem. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na pomoc żywnościową będzie największe w okresie lipiec-wrzesień, który pokrywa się ze szczytem sezonu chudego i najcięższym okresem pory deszczowej.
- Obszary o największym znaczeniu to centralne i północne Jonglei, Pibor, centralna Unity, północne jeziora i Warrap. Ponadto istnieje wiele hrabstw, w których niektóre gospodarstwa domowe odczuwają skrajny głód wskazujący na katastrofę (faza IPC 5) lub pomoc żywnościowa prawdopodobnie łagodzi wystąpienie katastrofy (faza IPC 5). Obszary te obejmują: okręgi Fangak, Canal/Pigi, Uror i Ayod w Jonglei; Pibor; hrabstwo Tambura w zachodniej równiku; Północne hrabstwa jezior Cueibet i Rumbek; hrabstwa jedności Leer i Mayendit; i Tonj East County of Warrap.
- Ocenia się, że istnieje wiarygodny, alternatywny scenariusz, w którym głód (faza IPC 5) może wystąpić w Sudanie Południowym, zwłaszcza na obszarach o dużej populacji w stanie zagrożenia (faza IPC 4 lub wyższa). Fangak, Canal/Pigi i Pibor pozostają jednymi z obszarów o największych obawach związanych z ryzykiem głodu (faza 5 IPC) , z rosnącą, nową troską o Leer, w oparciu o powagę obecnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, bardzo wysoką podatność lokalnej populacji do nowych wstrząsów i prawdopodobnego narażenia na poważne powodzie i/lub wznowienie konfliktu w 2022 r. Aby ratować życie, potrzebne jest finansowanie na większą skalę pomocy żywnościowej, wspieranej przez nieograniczony dostęp pomocy humanitarnej do obszarów dotkniętych konfliktami i powodziami, aby zakończyć ryzyko głodu (faza 5 IPC) w Sudanie Południowym.