(World Watch Monitor)  Nigeryjka Wanhena Sheku pracowała sama na swojej farmie, kiedy grupa, którą zidentyfikowała jako pasterze Fulani, zaatakowała ją w połowie października 2019 r.

„Powiedzieli mi, żebym położyła lewą rękę na drewnianym pniu, potem odrąbali mi rękę. Potem wzięli moją odciętą rękę i uciekli. Udało mi się dotrzeć do mojej wioski, zanim straciłam krew. Na szczęście zabrali mnie do szpitala w Makurdi. Ale jaką krzywdę wyrządziłam? I karmię piersią; jak sobie teraz radzić jedną ręką?

Makurdi jest stolicą stanu Benue i dość blisko jego północnej granicy ze stanem Nasarawa. Wioska Wanhena znajdowała się na tej granicy; obszar ten nazywany jest „koszykiem chleba narodu”.

Atak pani Sheku to tylko jedna z 21 stron przypadków brutalnych ataków, które miały miejsce na północy i środkowym pasie Nigerii, najbardziej zaludnionego kraju Afryki, w okresie od 1 grudnia 2019 r. Do 11 kwietnia 2020 r. Ten zestaw danych, opracowany na podstawie Projekt Armed Conflict Location and Event Data Project (ACLED), organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, obejmuje zgony i ataki popełnione przez wszystkie grupy.

Gubernator stanu Benue Samuel Ortom powiedział, że 180 000 osób jest obecnie wewnętrznie przesiedlonych mieszkających w 8 obozach w całym stanie. Kolejne pół miliona mieszka z krewnymi, ponieważ zostali wypędzeni z domów lub ze strachu przed atakiem.

W 2018 roku poinformował ONZ, że w Benue w latach 2013-2018 zginęło 526 kobiet; a 149 szkół zostało zniszczonych w latach 2011-17.

Tymczasem dane ACLED pokazują, na przykład, że w północno-wschodniej Nigerii skrajni islamscy bojownicy Boko Haram – których wpływ rozprzestrzenił się teraz w regionie Jeziora Czad na kilka sąsiednich krajów od początku 2009 roku w Maidugiri – zabił więcej ludzi niż Państwo Islamskie.

Ta liczba 27 000 zabitych z rąk Boko Haram w ciągu ostatnich dziesięciu lat znajduje się w najnowszym – i najbardziej szczegółowym i wyczerpującym – nowym raporcie opisującym przemoc w Nigerii. Dane obejmują zarówno przemoc popełnianą przez Boko Haram, jak i (mniej znaną na całym świecie, ale równie śmiercionośną) przemoc, której dopuszczali się głównie muzułmańscy zbrojni pasterze Fulani wobec głównie chrześcijańskich rolników, a czasami na odwrót.

Od 2015 do 31 stycznia 2020 roku zginęło prawie 47 000 aktorów „WSZYSTKICH”, w tym bojowników Fulani, „bandytów” i „przestępców”, w sumie ponad 86 000 zginęło w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W międzyczasie w ciągu ostatnich 20 lat blisko 19 000 ludzi zostało zabitych przez ekstremistycznego bojownika Fulanisa, a ponad 43 000 Nigeryjczyków – większość kobiet i dzieci – zostało zabitych przez Boko Haram w tym samym okresie. (Boko Haram zaczęła używać przemocy głównie od 2009 roku).

Oprócz Boko Haram, „milicje Fulani w środkowej Nigerii popełniają również zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójcze masakry na chrześcijanach” – mówi Greg Stanton z Genocide Watch: „To, co jest błędnie przedstawiane jako konflikt między pasterzami a rolnikami, jest w rzeczywistości ludobójcza wojna między grupami etnicznymi, które wcześniej współistniały, rozpalona przez islamskich ekstremistów nowoczesną bronią ”.

311-stronicowy raport, „ Nigeria’s Silent Slaughter: Genocide in Nigeria and its Impressions for the International Community ” (Cicha rzeź w Nigerii: Ludobójstwo w Nigerii i jego konsekwencje dla społeczności międzynarodowej) jest wynikiem współpracy między sieciami w Nigerii i wśród jej diaspor w Wielkiej Brytanii i USA, koordynowanej przez Międzynarodowy Komitet ds.Nigerii (ICON) oraz Międzynarodowa Organizacja na rzecz Budowania Pokoju i Sprawiedliwości Społecznej (PSJ).

Badacze dokładają wszelkich starań, aby wyjaśnić, w jaki sposób połączyli, zestawili, ekstrapolowali i zredagowali dane, wyjaśniając, że „spodziewamy się błędu 10-12% na podstawie licznych duplikatów, źródeł, powtórzeń zgłoszonych incydentów, zgonów, źródeł itp.”

źródło: worldwatchmonitor.org


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: