Zdjęcie pokazuje zniszczone domy w północno-wschodniej prowincji Cabo Delgado Mozambiku po ataku islamistycznych bojowników. Zdjęcie: Marco Longari / AFP / Getty Images

Według Save the Children, islamscy powstańcy atakują ofiary w wieku zaledwie 11 lat

Dzieci w wieku 11 lat są ścinane w Mozambiku w ramach islamistycznego powstania, które zabiło tysiące ludzi i zmusiło wiele innych do opuszczenia ich domów – powiedziała brytyjska grupa pomocowa.

Organizacja Save the Children powiedziała, że ​​rozmawiała z przesiedlonymi rodzinami, które opisywały „przerażające sceny” morderstwa, w tym matki, których młodzi synowie zostali zabici. W jednym przypadku kobieta ukryła się bezradnie wraz z trójką innych dzieci, gdy jej 12-latek został zamordowany w pobliżu.

„Próbowaliśmy uciec do lasu, ale zabrali mojego najstarszego syna i ścięli mu głowę” – mówi 28-latek, który Save the Children nazywał Elsa.

„Nie mogliśmy nic zrobić, bo też byśmy zginęli”.

Inna matka, 29-letnia Save the Children, która nazywa Amelię, powiedziała, że ​​jej syn miał zaledwie 11 lat, kiedy został zabity przez uzbrojonych mężczyzn.

Cabo Delgado, wysunięta najbardziej na północ prowincja Mozambiku, od 2017 roku jest domem ropiejącej rebelii związanej z Państwem Islamskim (Isis), która nasiliła się dramatycznie w ubiegłym roku.

Podczas gdy ścinanie głów zawsze było znakiem rozpoznawczym ataków, w 2020 roku powstańcy zaczęli regularnie angażować wojsko w zdobywanie i utrzymywanie kluczowych miast. Brutalność również trwała, wraz z masowymi zabójstwami, w tym morderstwem około 52 osób naraz w wiosce Xitaxi w kwietniu.

Według projektu Armed Conflict Location and Event Data Project, firmy konsultingowej zajmującej się śledzeniem przemocy politycznej, w wyniku przemocy zginęło łącznie prawie 2700 osób ze wszystkich stron. Prawie 670 000 ludzi zostało przesiedlonych, powiedział Save the Children.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły grupę z Mozambiku jako zagraniczną organizację terrorystyczną w związku z jej powiązaniami z Izydą, mówiąc, że grupa podobno zobowiązała się do lojalności już w 2018 roku. Isis ogłosiła swój pierwszy atak w Cabo Delgado w czerwcu 2019 roku.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Mozambiku poinformowała w poniedziałek, że amerykańskie siły specjalne będą szkolić żołnierzy piechoty morskiej Mozambiku przez dwa miesiące, a kraj zapewni również sprzęt medyczny i komunikacyjny, aby pomóc Mozambikowi w walce z powstaniem.

Amnesty International stwierdziła na początku marca, że ​​zbrodnie wojenne zostały popełnione przez wszystkie strony konfliktu, a siły rządowe są również odpowiedzialne za nadużycia wobec ludności cywilnej – zarzut ten zaprzeczył rządowi.

Chance Briggs, dyrektor organizacji Save the Children w Mozambiku, powiedział, że doniesienia o atakach na dzieci „zapadają w nasze serce”.

„Przemoc musi powstrzymać, a przesiedlone rodziny muszą być wspierane, gdy odnajdują swoje położenie i wychodzą z traumy” – dodał Briggs.

źródło: theguardian


Darowizna

Numer konta

FILEO-FUNDACJA NIOSĄCA POMOC OFIAROM PRZEMOCY KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek do wpłat w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: