Pastor w Myanmarze, który twierdził, że chrześcijanie nie zarażą się koronawirusem, a następnie sam zaraził się, jest oskarżany o łamanie ograniczeń zgromadzeń publicznych. Jego przeciwnicy, w tym współwyznawcy, twierdzą, że nielegalnie odprawiał nabożeństwa w czasie globalnej pandemii. Ale międzynarodowy organ nadzorujący wolność religijną twierdzi, że władze w większości narodu buddyjskiego niesprawiedliwie atakują Kościół.

Kanadyjski birmański pastor David Lah i obywatel Myanmaru Wai Tun zostali aresztowani w zeszłym miesiącu przez władze w Myanmarze, znanym również jako Birma, za rzekome odprawianie nabożeństw w Rangunie pomimo ograniczeń na dużych zgromadzeniach publicznych mających na celu ograniczenie pandemii koronawirusa.
Jedno spotkanie religijne doprowadziło do zgrupowania 67 zakażeń COVID-19.

Lah, założyciel DREAM Ministry International, był jednym z tych, którzy zachorowali pomimo oświadczenia w marcowym kazaniu: „Jeśli usłyszysz kazanie Boże, wirus nigdy nie przyjdzie do ciebie”. Był hospitalizowany, a następnie poddany kwarantannie przez 21 dni, zanim trafił do więzienia.

Po wystąpieniu w sądzie 20 maja sędzia powiedział dziennikarzom, że Lah pozostanie w więzieniu, podczas gdy władze badają jego sprawę. On i Tun mogą zostać skazani na trzy lata więzienia, a trzech innych może zostać oskarżonych w tej sprawie.

Jednak zdrowie publiczne nie jest jedynym problemem w przypadku Lah, powiedział Jeff King, prezes International Christian Concern (ICC).

Lah nie rażąco sprzeciwił się ograniczeniom dotyczącym zgromadzeń w Birmie, powiedział Kingowi CT. Po tym, jak COVID-19 przerwał plany dużego spotkania, przeszedł na usługi online. Jednak około tuzina „podekscytowanych obserwujących” pojawiło się, gdy transmitował wydarzenie na żywo. Jednym z nich był nosiciel koronawirusa, co doprowadziło do szeregu infekcji.

„Nie jesteśmy fanami przesądnych komentarzy”, takich jak twierdzenie Lah, że chrześcijanie są odporni na COVID-19, powiedział King. „Ale ta sprawa to tylko prześladowania”. Nie jest „jedynym, który nie przestrzegał zakazu. Więc gdzie jest skład buddystów, którzy zostali oskarżeni?

W zeszłym miesiącu amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) zaleciła rządowi amerykańskiemu dalsze wyznaczanie Mjanmy jako „kraju szczególnej troski” (CPC) za angażowanie się lub tolerowanie poważnych naruszeń wolności religijnej. Chociaż rola wojska w Myanmarze w zabijaniu i wysiedlaniu muzułmanów Rohingya była jego najbardziej rozpowszechnionym przykładem prześladowań religijnych, niektórzy chrześcijanie z narodu Azji Południowo-Wschodniej „są również ukierunkowani na swoje przekonania”, stwierdził USCIRF.

Chrześcijanie w Myanmarze – którzy stanowią 6 procent populacji większości buddystów – są podzieleni w swoich reakcjach na przypadek Lah. Niektórzy są zdenerwowani kontrowersyjnym pastorem i uważają, że powinien zostać ukarany, powiedziała Gina Goh, dyrektor regionalny ICC w Azji Południowo-Wschodniej. Inni sympatyzują z nim i opowiadają się za lekką karą lub deportacją.

Wśród birmańskich chrześcijan, którzy widzą Lah w niesprzyjającym świetle, jest Jeffrey Pau Do Lian, pastor baptystów z Myanmaru, który pracuje nad doktoratem w Seminarium Concordia w Indianie. Podniesienie Lah jako prześladowanego chrześcijanina może zaszkodzić sprawie wolności religijnej w Myanmarze, ponieważ nie został uwięziony za wiarę, powiedział Lian CT.

Lah „nie został aresztowany za głoszenie Chrystusa”, powiedział, ale za „złamanie zasady wytycznych”. Dodał: „To nie są chrześcijańskie prześladowania”.

Sprawa zyskała rozgłos w Myanmarze, częściowo dzięki celebrytom i urzędnikom rządowym wśród wyznawców Lah. Wiceprezydent Henry Van Thio poparł kontrowersyjnego pastora, podobnie jak członkowie birmańskiego zespołu rockowego Iron Cross . Wiceprezydent przetestował negatywnie na COVID-19, ale wokalistka Iron Cross, Myo Gyi, zakontraktowała go.

Jeśli sprawa Lah reprezentuje prześladowania chrześcijan, nie jest to odosobniona instancja, twierdzą przedstawiciele MTK. Twierdzą, że na całym świecie COVID-19 stwarza nowe możliwości prześladowań chrześcijańskich i zwiększa skutki długotrwałych prześladowań.

Na przykład w Iraku niektórzy wyznawcy muzułmańscy byli już odizolowani od swoich społeczności. ICC donosi , że wśród COVID-19 zostali odcięci od pomocy żywnościowej , co doprowadziło do tragicznej sytuacji humanitarnej. W Pakistanie chrześcijanom również odmówiono pomocy żywnościowej w regionie muzułmańskim w pobliżu Lahore.

W Nepalu pastor został aresztowany pod koniec marca za modlitwę z chorą kobietą i jej mężem. Rząd twierdził, że rozpowszechnia fałszywe informacje o pandemii koronawirusa i uwięził go na dwa miesiące.

„Niektóre rządy używają [COVID-19] do przekręcania śrub” na chrześcijanach, powiedział King.

W Myanmarze nieproporcjonalna liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 wśród chrześcijan może przyczynić się do podsycenia przez rząd represji wobec ministrów. Spośród 193 przypadków zgłoszonych w całym kraju od połowy maja, co najmniej jedną trzecią można przypisać zgromadzeniom chrześcijańskim.

Lah jest ponownie w sądzie 3 czerwca.

Autor: David Roach –  jest pisarzem w Nashville w stanie Tennessee.


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: