Nigeria zaczyna odczuwać globalny sprzeciw wobec małżeństw dzieci.
Mimo to, muzułmańska populacja Nigerii jest odporna na nadchodzące zmiany. Dziś 16% muzułmańskich dziewcząt wychodzi za mąż przed piętnastym rokiem życia. Ta liczba wynosi aż 48% w głównie muzułmańskiej północy kraju. W 2013 roku Senat Nigerii odrzucił zalecenie, które ujednoliciłoby ustawowy wiek zgody na osiemnaście lat we wszystkich przypadkach, znosząc zwolnienia dla społeczności muzułmańskich i tradycyjnych. Senatorowie argumentowali, że prawo dyskryminuje muzułmańskie dziewczęta, które po ślubie są uważane za „pełnoletnie”.
W przypadku nieletnich narzeczonych decyzja ta należy do rodziców. Kwestia małżeństw dzieci w Nigerii jest również kwestią wolności religijnej, ponieważ w przypadkach, gdy chrześcijańska dziewczyna zostaje porwana, indoktrynowana i przymusowo poślubiona przez jej muzułmańskich oprawców, inni muzułmanie często usprawiedliwiają ten incydent względami religijnymi. Małżeństwo nieletnich jest problemem w całej Nigerii, ale jest szczególnie problematyczne dla chrześcijan na północy, gdzie rządy stanowe często odmawiają ochrony chrześcijańskich rodzin przed nadużyciami. W rezultacie chrześcijanie na północy Nigerii utracili prawo do bezpieczeństwa swoich dzieci.
Poniżej znajduje się fragment listu napisanego przez Annę Nimmyel, chrześcijankę mieszkającą w stanie Kaduna w Nigerii. Anna jest samotną matką 16-letniej dziewczynki o imieniu Grace. Ponad dwa miesiące temu Grace została porwana przez muzułmanina Mallama Abdulra’uba. Przez 17 dni Anna nie miała kontaktu ze swoją córką, dopóki porywacz w końcu nie zadzwonił, by poinformować ją, że Grace została nawrócona na islam.
Skontaktowała się z policją, która zatrzymała Mallama, ale wymagała od niego tylko spędzenia jednej nocy w policyjnej celi i został zwolniony bez kaucji. Grace została zatrzymana przez 7 dni, ale ostatecznie została zwrócona porywaczowi. Wciąż nie wróciła do matki, z Państwowym Biurem Międzywyznaniowym w Kadunie, które zajmuje się sprawą, mówiąc, że nie mogą zwrócić dziewczynki matce, ponieważ jest teraz członkiem innej religii.
W odniesieniu do swojego apelu do władz o odzyskanie córki, Anna pisze:
„W chwili pisania tej petycji dziewczynka jest pod opieką islamskiego duchownego, aby z nim zamieszkała, zgodnie z poleceniem Kaduny Interfaith pod pretekstem, że nie mogą zmusić dziewczynę do powrotu do matki, ponieważ odmówiła. Płakałam i błagałam na kolanach policję i Interfaith, aby oddali moją córkę, ponieważ nie mam problemu z dziewczyną wyznającą inną religię. Powiedziałam im, że dziewczyna jest moim jedynym dzieckiem i jest wszystkim, co mam na tym świecie, ale moja prośba nie została uwzględniona”.
Następnie Anna przytoczyła sekcje konstytucji Nigerii, które mają chronić nieletnich, w tym sekcję 29(4) Konstytucji Federalnej Republiki Nigerii z 1999 r. (Z późniejszymi zmianami), która definiuje nieletniego jako każdego poniżej 18 roku życia.
Konstytucja Nigerii definiuje oddzielenie nieletniego od rodziców jako przestępstwo. W swoim liście Anna wzywa nigeryjską policję i biuro międzywyznaniowe w Kaduna State do działania.
Proszę, módlcie się za Annę i jej córkę, a także za wiele innych młodych kobiet, których spotkał podobny los.
źródło: International Christian Concern
Pakistan Pendżab – 16 Sierpień 2022
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za pomoc dla osieroconych dzieci z Pakistanu.
Z zebranych dotąd środków finansowych – oprócz żywności – mogliśmy zakupić również odzież.
Pakistan Pendżab – 13 Sierpień 2022
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za kolejną transzę pomocy finansowej dla Good Shepherd’s Ministry Pakistan.
Pomoc żywnościową, Sajida I Ashbeel rozdali wśród prześladowanych Chrześcijan w fabryce cegieł. Rozdali jedzenie i zorganizowali krótkie spotkanie modlitewne.
PRACA WŚRÓD WYKLUCZONYCH I PRZEŚLADOWANYCH
Chrześcijanie są w Pakistanie obywatelami najniższej kategorii. Szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy są bardzo małe – o czym informowaliśmy już wielokrotnie, a bez środków nie ma możliwości kształcenia dzieci. Bez edukacji z kolei nie ma mowy o przyzwoitej pracy.
Nawet jednak jeśli chrześcijanin ma wykształcenie, szanse na przebicie się do przynajmniej klasy średniej są znikome. Ashbeel, choć jest człowiekiem wykształconym, znającym język angielski, pracuje fizycznie, w złych warunkach, za niską płacę.
Sytuacja chorych, starych i wdów jest jeszcze gorsza, bo nie mają możliwości najmowania się nawet do tych najgorszych zajęć, które mogłyby zapewnić im skromne utrzymanie.
DUSZPASTERSTWO W FABRYCE CEGIEŁ
Sajida i Ashbeel prowadzą swoją duszpasterską pracę również wśród chrześcijan zmuszanych do pracy w fabryce cegieł. Często muszą przekupywać strażników, by umożliwili im wstęp na teren fabryki, wiele razy zdarzyło się, że musieli ratować się ucieczką. Rodziny z fabryk cegieł są wycieńczone, niedożywione, schorowane, pozbawione nadziei na odmianę losu. Służba wśród nich jest wyjątkowo ciężka i niewdzięczna, ale też bardzo potrzebna, gdyż wnosi choć odrobinę światła w życie tych ludzi, którzy na co dzień żyją w mroku.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – DUSZPASTERSTWO DOBREGO PASTERZA Z PENDŻABU W PAKISTANIE
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za pomoc finansową dla Good Shepherd’s Ministry Pakistan.
Jest to w sumie 20 rodzin, ok. 70 osób. Jak widać na zdjęciach wyżej, duża grupa to dzieci, dla których nie ma tam żadnych szkół i które muszą pracować razem z rodzicami.

Z powodu, że są Chrześcijanami nie mogą się uczyć i zdobywać wykształcenie.
FUNDACJA „FILEO” KRS 0000705635 POMOC DLA DUSZPASTERSTWA DOBREGO PASTERZA
Pilnie potrzeba żywności dla dzieci. Błagam – nie zostawiajmy ich samych!
Poruszeni historią, losem, pracą dla Królestwa Bożego i wytrwałością jaką cechuje się ta dwójka wspaniałych Bożych ludzi, chcemy im pomóc.
Ważne jest umocnienie tych ludzi i umożliwienie im udzielania dalszej pomocy społeczności w której tak dzielnie pracują. Pomoc krótkoterminowa jest świetna, ale celem naszej Fundacji „FILEO” jest długoterminowa stabilność dla nich. Nasze projekty są opracowywane z nadzieją długoterminowego wzrostu dla wielu społeczności w Pakistanie.
Na początek i w pierwszej kolejności, zależy nam na zapewnieniu odpowiedniej żywności (obiadów) dla dzieci które tam mieszkają, oraz dla dzieci które tam przychodzą pobierać naukę i słuchać Ewangelii o Królestwie Bożym.
Prosimy w imieniu naszych Braci i Sióstr z Pakistanu wszystkie osoby o otwartych sercach o wpłacanie nawet najbardziej skromnych datków na pomoc dla dzieci sierot z Pendżabu.
„A Bóg mój zaspokoi wszelką potrzebę waszą według bogactwa swego w chwale, w Chrystusie Jezusie”
(List do Filipian 4,19).
NUMER KONTA
Kochani, siostry i bracia w Pakistanie, Nigerii i na całej kuli ziemskiej, nie martwcie się i ufajcie Bogu!!!! My z Polski będziemy się za Was modlić i wspierać Was finansowo. Bracie i siostro podnieś się bo zwyciężył Lew z pokolenia Judy. Na małą chwilę przechodzimy tu na ziemi trudności i prześladowania, ale z Panem będziemy królować. Niech Bóg Was błogosławi. Amen